16.01.2020

Wyniki 17 badania OBI

Poznaliśmy wyniki 17 Ogólnopolskiego Badania Inwestorów realizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Celem badania jest stworzenie profilu inwestorów indywidualnych w Polsce oraz poznanie ich potrzeb i preferencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Po raz dziesiąty partnerem badania była agencja M+G.

W tegorocznym badaniu wzięło udział 2614 osób. Z raportu, opublikowanego podczas pierwszej edycji Forum Finansów i Inwestycji, wynika, że przeciętny polski inwestor to wykształcony mężczyzna, w wieku około 41-42 lat, który samodzielnie inwestuje na giełdzie od 8 lat i posiada w portfelu do 7 spółek. Po raz pierwszy w historii badania, większość ankietowanych (52,4%) zadeklarowało, że trzyma akcje powyżej 1 roku. 45,7% badanych w inwestycjach giełdowych kieruje się zarówno analizą fundamentalną, jak i analizą techniczną. Nadal istotna część ankietowanych (11%) przyznaje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych. Główną motywacją do inwestowania pozostaje dywersyfikacja przychodu (46,7%) oraz oszczędzanie na emeryturę (23,2%). Głównym źródłem informacji inwestorów są przede wszystkim raporty bieżące i okresowe spółek oraz serwisy internetowe.

Szczegółowe wyniki badania OBI zostały opublikowane na stronie internetowej SII: https://www.sii.org.pl/13077/edukacja-i-analizy/badania-i-rankingi/ogolnopolskie-badanie-inwestorow-obi-2019.html